Syndrom chronicznego zmęczenia – przyczyną może być anemia

Syndrom chronicznego zmęczenia może dopaść każdego. Tempo naszego życia jest coraz szybsze, mamy masę obowiązków zawodowych, ale również życie prywatne. Jeśli od dłuższego czasu odczuwasz zmęczenie – może to być początek depresji. Przyjmuje się, że niedobór neuroprzekaźnika serotoniny może powodować, że odczuwasz ciągle zmęczenie. W takiej sytuacji warto udać się do lekarza specjalisty – psychiatry, aby przepisał leki antydepresyjne – zazwyczaj pierwszego rzutu tj. inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny – w skrócie SSRI.

Ale przyczyną Twojego zmęczenia może okazać się także niedobór witaminy B12 i/lub żelaza. Zanim skorzystać z leków i pomocy lekarza specjalisty możesz w aptece kupić suplement zawierający witaminę B12 lub żelazo, jak również witaminę b12 razem z minerałem jakim jest żelazo. Dzienne zapotrzebowanie na żelazo to 14 mg, natomiast na witaminę B12 to 2,5 mikrograma. Suplement Witamina B12 marki Apteo+ w 1 tabletce zawiera aż 10 mikrogram witaminy b12, natomiast suplementy marki Solgar oferują aż 100 mikrogram witaminy b12 na 1 tabletkę. Jeżeli nie wiesz w jakich dawkach suplementować niedobór witaminy b12 i/lub żelaza zwróć się o pomoc do lekarza rodzinnego. W przypadku dużych niedoborów witaminy b12 zamiast tabletek/kapsułek stosuje się też suplementacje polegającą na uzupełnianiu witaminy b12 za pomocą zastrzyków.

foto ilustracyjne – pixabay.com

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Syndrom chronicznego zmęczenia – przyczyną może być anemia"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*